Piątek, 24 maja 2019. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Jeszcze się uczą, a już są posłami

2013-06-01 08:00:00 (ost. akt: 2013-05-31 18:17:50)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

18 uczniów z Warmii i Mazur zasiądzie 1 czerwca w ławach poselskich na Wiejskiej. Z okazji Dnia Dziecka odbędzie się już XIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Z młodymi parlamentarzystami z Warmii i Mazur spotkał się wicewojewoda Jan Maścianica, wręczając im symboliczne nominacje na posłów.

Co trzeba było zrobić, żeby dostać się choć na jeden dzień na Wiejską?
— Przeprowadzić w szkole debatę na określony temat, w tym roku to był ekorozwój — tłumaczą Maria Licznerska i Wiktor Rozentalski z gimnazjum w Rybnie.

Temat ich debaty konkursowej brzmiał "Świadome zakupu i walory lokalnych produktów drogą do zdrowego odżywiania". Praca spodobała się jury z Centrum Edukacji Obywatelskiej, bo gimnazjaliści zajęli czwarte miejsce w kraju.

— To fajna przygoda, wyróżnienie móc zasiąść w ławie poselskiej — uważa Wiktor. — Naprawdę się cieszę. O prawdziwej polityce raczej nie myślą. — Zresztą za wcześnie na takie plany — mówią.

Ale jeśliby mieliby wpływ na sprawy kraju, to reformę Polski zaczęliby od oświaty. — Bo od tego wszystko się zaczyna, od oświaty — tłumaczą. — Dziś ludzie kończą studia i nie mają pracy, szkoły bardziej powinny przygotowywać młodych ludzi do wejścia na rynek pracy.

Patryk Tęczar z ogólniaka w Iławie nie wyklucza, że w przyszłości będzie politykiem. Interesuje się polityką. — Teraz będziemy mogli spróbować tego, co politycy na Wiejskiej — mówi licealista. — I cieszę się z tego powodu.

Patryk ma swojego idola. — To premier Donald Tusk — wyjawia chłopak. Według licealisty, najlepszy w rządzie Tuska jest minister finansów Jacek Rostowski, a jakby mógł, to wymieniłby w rządzie ministra transportu. — Za polskie drogi — tłumaczy Patryk.

am
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. no tak #1101066 | 79.191.*.* 1 cze 2013 14:09

    Przyzwyczajają się do stołków i zaraz przestaną się uczyć

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. brawo #1100990 | 89.228.*.* 1 cze 2013 12:19

    Droga GO ciekawi mnie skąd wytrzasnęliście tego Patryka, albo jest on oderwany od rzeczywistości, albo sfabrykowaliście jego wypowiedź.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)