Quantcast

Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Czy sny mają znaczenie i dlaczego niektórzy nie śnią?

2013-05-25 13:30:50 (ost. akt: 2013-05-25 13:18:41)
Prof. Andrzej Kukwa Do 2010 roku był prezesem Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem. Obecnie pracuje na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także w Klinice Otolaryngologii Oddziału Stomatologii Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum

Prof. Andrzej Kukwa Do 2010 roku był prezesem Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem. Obecnie pracuje na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także w Klinice Otolaryngologii Oddziału Stomatologii Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum

— Obserwuję pana i widzę, że pan źle oddycha. Słychać to od razu. Wkrótce może pojawić się u pana nadciśnienie i inne zaburzenia, chociaż oczywiście nie musi tak być — ostrzegł mnie prof. Andrzej Kukwa, wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem, pracownik UWM. Zanim usłyszałem diagnozę, rozmawialiśmy sobie o śnie i jego zaburzeniach.

— Co się panu ostatnio śniło?
— Śniła mi się niestety moja operacja, którą ostatnio wykonywałem. Wciąż mocno ją przeżywałem. Jeśli jest coś, co mocno nas bulwersuje lub gdy czegoś nie jesteśmy pewni, próbujemy wówczas układać przebieg pewnych zdarzeń w nieco innych konfiguracjach. Kiedy jestem jednak bardzo mocno zmęczony, nie śnię zupełnie.

— A koszmary się zdarzają?
— Muszę panu powiedzieć, że koszmary mam bardzo rzadko. Tutaj szczególną wartość odgrywa tzw. REM snu (Rapid Eye Movement — red). REM snu to faza, w której występują marzenia senne. Faza ta charakteryzuje się tym, że gwałtownie ruszają się nasze gałki oczne, a nasze mięśnie są wiotkie. Wtedy właśnie śnimy. Bardzo często uciekamy przed czymś i nie możemy tego zrobić (śmiech).

— Dlaczego często nie możemy sobie przypomnieć snu? Ja czasami potrafię przypomnieć go sobie dopiero pod koniec dnia.
— Bo to się wszystko musi ułożyć w naszych głowach, bo podczas snu przechodzimy przecież kilka faz. Snu nie pamiętamy zwykle, kiedy obudzimy się gwałtownie, bo jak normalnie się obudzimy, to z reguły wiemy czego dotyczył. Musimy pamiętać, że nasze mózgi reagują konkretnymi sposobami przekazu.

— Zdarza mi się, że potrafię obudzić się i kiedy ponownie zasnę, mam dalej ten sam sen. Coś na zasadzie kontynuacji.
— To jest niezwykle rzadkie, bo po ponownym zaśnięciu zapadamy w inną fazę snu. Zwykle inaczej kojarzymy wtedy informacje z niektórych źródeł. Na przykład przypominamy sobie daną osobę, bo podobał nam się jej zapach. Dzięki temu potrafimy zapamiętać całą sytuację. To właśnie jest to kojarzenie.

— Podobno śnią tylko osoby zdrowe?
— Dokładnie. Bardzo rzadko zdarza się jednak, że jesteśmy pozbawieni marzeń sennych. Ważną rzeczą jest to, czy jesteśmy wypoczęci. Na przykład marzenia senne u osób, które mają zaburzenia oddychania, są bardzo minimalne. Natomiast jeśli dobrze oddychamy, wszystko odbywa się lepiej. Wiele zależy od tego, czy jesteśmy zmęczeni.

— Niektórzy mówią jednak, że wracają do domu wyczerpani po pracy i nawet w nocy ta praca wciąż im się śni.
— To jest jak ze zbieraniem owoców, czy grzybów. Później zamykamy oczy i widzimy to samo. Jeszcze bardziej nawet utrwalamy ten obraz. W dalszym ciągu kontynuujemy pewne wydarzenia.

— Jedna z faz snu nazywa się czuwaniem. Jak do tego dochodzi?
— Kiedy ktoś długotrwale chrapie, może dochodzić do bezdechu. Bo organizm walczy, chce oddychać. Wtedy zmienia się faza snu, czyli z głębokiego snu, przechodzimy w fazę wypoczynku, zmieniamy fazę snu na płytszą. I wtedy organizm nie wypoczywa. Człowiek, nawet jak śpi osiem godzin, to tak naprawdę przespał jedną trzecią tego czasu. Jest potem zmęczony, niewyspany. I to jest ta najniebezpieczniejsza część snu.

— W filmie Mechanik główny bohater grany przez Christiana Bale'a nie spał tygodniami. Jak długo człowiek może wytrzymać bez snu?

— To tzw. deprywacja snu. Jest to naprawdę straszna rzecz, ponieważ organizm osoby, która nie śpi przez wiele dni, nie potrafi potem wrócić do normalnego funkcjonowania, do dotychczasowych norm. Ludzie, którzy cierpią na tak długą bezsenność, są bardziej podatni na zawały, czy innego rodzaju zaburzenia. Już nie wspominając w ogóle o stanie ich psychiki.

— Często — na szczęście tylko w filmach — widzimy, że podczas przesłuchań podejrzanemu nie pozwala się spać, aby wymusić na nim zeznania. To prawda, że wystarczy brak snu i powiemy wszystko?

— Oczywiście. Jest to tak niesamowita kara, że jesteśmy wtedy w stanie przyznać się nawet do największej zbrodni. Oczywiście tutaj problem jest tego rodzaju, że żaden z organów nie wypoczywa. Cała sfera naszej psychiki i emocji, zostaje tutaj bardzo poważnie naruszona. Długotrwała deprywacja prowadzi do stałych zaburzeń psychoruchowych. To bardzo niebezpieczne.

— Z czego to wynika, że nasze sny wciąż pozostają w dużym stopniu niezbadane. Są tajemnicą. Podobnie jak nasz mózg.
— Faktycznie w dalszym stopniu ten proces nie jest dalej zbadany. Chodzi o przebiegi pewnych procesów. Jak one się odbywają, która część mózgu jest w danym momencie włączona, a która się wyłącza.

— Można procentowo ocenić, jak wiele osób chrapie?
— Myślę, że te wartości są trochę zaniżone, bo szacuje się, że cierpi na to od kilkunastu do 20 procent z nas. Chrapanie znosi się tylko tam, gdzie chrapie zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Bo jak robi to już jedna z osób, to niestety nie da się spać. To problem, bo siła hałasu podczas chrapania wynosi od 45 do 50 decybeli.

— A pan chrapie?
— Już nie, bo przeszedłem operację nosa. Już po studiach, czyli wiele lat temu. Wówczas tylko źle oddychałem, bo trzeba pamiętać, że chrapanie to dopiero kolejny etap zaburzeń w oddychaniu. Na początku otwierają się usta, aby pominąć zaburzenia oddychania przez nos. Ale później dochodzi do zmiany konfiguracji, bo jak pan otwiera usta, to przyczep języka przesuwa go i język od razu opiera się o tylną ścianę gardła. I już pan zaczyna chrapać. Ale obserwuję pana i widzę, że pan również źle oddycha.

— Już zdążył pan to u mnie zauważyć?!
— Tak, słychać to od razu. Wkrótce może pojawić się u pana nadciśnienie i inne zaburzenia, chociaż oczywiście nie musi tak być.

Prof. Andrzej Kukwa Od ponad 20 lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem operacyjnym pacjentów z chrapaniem i bezdechami, chirurgią rekonstrukcyjną w zakresie drożności górnych dróg oddechowych. Do 2010 roku był prezesem Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem. Obecnie pracuje na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także w Klinice Otolaryngologii Oddziału Stomatologii Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Zdrowia Dziecka, Instytucie Matki i Dziecka oraz w warszawskiej przychodni Mille Medica. Prof. Kukwa zdobył w tym roku brązowy medal i wyróżnienie podczas prestiżowych Międzynarodowych Targów Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu. Naukowiec UWM stworzył nowoczesny system NMFlowMetaAnalyser, który służy do dokładnej rejestracji wydechów z ust i nosa. Umożliwi to kompleksową analizę przeprowadzonych pomiarów. Nowy system jest szansą na jeszcze bardziej skuteczną walkę z wieloma groźnymi schorzeniami, takich jak np. cukrzyca.Sennik, popularne przykłady:

Ciąża.
We śnie symbolizuje nowe plany i nadzieje, które dojrzewają w nas i zostaną w końcu urzeczywistnione.

Dziecko.
Szukanie wyjścia z sytuacji konfliktowej; chcesz rozpocząć od nowa, skierować na nowy szlak swoje życie, także wewnętrzne.

Mężczyzna.
U kobiet znaczenie seksualno-erotyczne, u mężczyzn próba rozliczenia się z samym sobą przez uświadomienie sobie swoich braków.

Trup, nieboszczyk.
Symbol spraw już załatwionych, które jednak nie przyniosły ci odpowiedzi na wszystkie nurtujące cię pytania. Może symbolizować błędy, winy, porażki z przeszłości, które próbujemy ukryć.

Woda.
Stan wody odzwierciedla stan twojej duszy.

Ząb, zęby.
Wskazuje na potrzeby materialne i seksualne.

Krew.
Bardzo wiele znaczeń, także seksualne. Krew wiąże się ogólnie z żywnością, siłą fizyczną i świadomością ciała, które to cechy umożliwiają prowadzenie aktywnego życia.

Chłopak.
Czekają cię pozytywne zmiany w życiu, poprawa sytuacji materialnej.

Niemowlę.
Symbolizuje niedojrzałość i brak pewności siebie, zapowiada jednak na przyszłość dobry rozwój osobowości.

Włosy.
Mocny symbol erotyczny, aczkolwiek w znaczeniu przenośnym. Krótkie włosy wskazują na wyparte potrzeby seksualne. Długie włosy mogą symbolizować zmysłowość i nadmierną dominację intelektu.

Kot.
Prastary symbol żeński w snach mężczyzn. Ma symbol seksualny bardziej związany z potrzebą czułości.

Szczur.
Zrujnowanie sił witalnych lub coś gorszego. Może oznaczać nasz wstyd do siebie do innych ludzi lub do całego życia.

Mysz.
Znaczenie erotyczno-seksualne; także sen ostrzegający przed nadmiernym wyczerpaniem organizmu.

Kościół.
Symbol ofiary, przy czym może chodzić o spełnienie naszego szczęścia albo o jego poświęcenie (ofiarowanie).

Koń. Koń należy do symboli bardzo bogatych w znaczenia. Odzwierciedla on instynkty, popędy, namiętność, żądze, zmysłowość, świadomość własnego ciała i seksualność. Klacz symbolizuje ponadto kobiecość, łagodność i zmysłowość.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ogarniety #1095137 | 46.115.*.* 25 maj 2013 15:51

    ciekawe rzeczy

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz