Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Maturzyści po pierwszym egzaminie. Znamy tematy!

2013-05-07 07:20:00 (ost. akt: 2013-05-07 15:30:29)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Najbliższe trzy tygodnie spędzą albo nad książkami, albo w sali egzaminacyjnej. Uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęli dziś (7.05) zdawanie matury. O godzinie 9 zaczął się egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Pierwsze koty za płoty. Prawie 370 tysięcy maturzystów ma już za sobą pierwszy egzamin. Tuż przed dwunastą zakończyli zdawanie języka polskiego na poziomie podstawowym. Dla 104 maturzystów to nie koniec egzaminów na dzisiaj. Od 14:00 będą zdawać wiedzę o tańcu.

Egzamin podstawowy z języka polskiego trwał 170 minut. Składał się z kilkunastu pytań dotyczących załączonego tekstu. Maturzyści musieli też napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów. Pierwszy dotyczył kwestii odwołania się do autorytetu w "Przedwiośniu" Stefana Żeromskiego. Drugi wymagał porównania wiersza "Mazowsze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i fragmentu "Glorii Victis" Elizy Orzeszkowej. Maturzyści mieli też odpowiadać na pytania załączonego tekstu dotyczącego perspektyw rozwoju nauki.

>>> Język polski - poziom podstawowy

>>> Język polski - poziom podstawowy - arkusz dla niesłyszącychW tym roku formuła matury nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim rokiem. Inny jest tylko terminarz. Marcin Smolik z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tłumaczy, że obecne rozwiązanie nie kumuluje wielu egzaminów w pierwszym tygodniu matury. Wcześniej pierwszego dnia, po napisaniu języka polskiego na poziomie podstawowym, wielu uczniów musiało po krótkiej przerwie zdawać poziom rozszerzony. W tym roku ten problem dotknie tylko 104 maturzystów, którzy zdecydowali się na zdawanie wiedzy o tańcu.

Maturzyści obowiązkowo muszą zdać jeszcze dwa przedmioty. Matematykę na poziomie podstawowym napisze w środę 407 tysięcy arbiturientów. Kilkadziesiąt tysięcy z nich to osoby, które poprawiają rezultat uzyskiwany w poprzednich latach. Ostatni obowiązek to egzamin z języka obcego. Tutaj tradycyjnie króluje język angielski. Na poziomie podstawowym będzie go w czwartek zdawać 328 tysięcy uczniów.

Uczniowie mogą zdawać nawet do sześciu przedmiotów dodatkowych. Wybór uzależniają od wymagań uczelni, do których składają papiery. Marcin Smolik zauważa, że rośnie popularność przedmiotów ścisłych. W tym roku nadal najpopularniejsza jest geografia. Podstawę zdaje 48 tysięcy uczniów, a rozszerzenie 32,5 tysiąca.

W 320 szkołach województwa warmińsko-mazurskiego maturę będzie w tym roku zdawać 17107 osób. Wszyscy obowiązkowo język polski, matematykę i język obcy. Najczęściej wybierany przedmiot dodatkowy na poziomie podstawowym to tradycyjnie już geografia, a na poziomie rozszerzonym angielski.

Seria egzaminów zacznie się we wtorek od języka polskiego, a zakończy 28 maja językiem włoskim (na poziomie podstawowym będzie go w regionie zdawać 17 osób).

Najwięcej zdających podejdzie w tym roku do egzaminu podstawowego z matematyki. W całej Polsce będzie to prawie 407 tysięcy osób. Ta liczba bierze się stąd, że wielu uczniów poprawia swoje wyniki z poprzednich lat. Matematyka na poziomie podstawowym jest przedmiotem obowiązkowym. Uczniowie będą go pisać w środę rano.

Trzeci obowiązkowy przedmiot to język obcy. Tradycyjnie największą popularnością cieszy się język angielski. Na poziomie podstawowym zdaje go 89 procent maturzystów.

Egzaminy pisemne:
• wtorek, 7 maja: język polski (poziom podstawowy), wiedza o tańcu (podstawowy i rozszerzony)
• środa, 8 maja: matematyka (pp), historia muzyki (pp i pr)
• czwartek, 9 maja: j. angielski (pp i pr)
• piątek, 10 maja: matematyka (pr), j. polski (pr)
• poniedziałek, 13 maja: wiedza o społeczeństwie (pp i pr), filozofia (pp i pr)
• wtorek, 14 maja: chemia (pp i pr), geografia (pp i pr)
• czwartek, 16 maja: języki mniejszości narodowych (pp i pr), przedmioty w języku obcym
• piątek, 17 maja: biologia (pp i pr), historia (pp i pr)
• poniedziałek, 20 maja: fizyka i astronomia (pp i pr), język łaciński i kultura antyczna (pp i pr)
• wtorek, 21 maja: j. niemiecki (pp i pr)
• środa, 22 maja: informatyka (pp i pr), historia sztuki (pp i pr)
• czwartek, 23 maja: j. rosyjski (pp i pr)
• piątek, 24 maja: j. francuski (pp i pr)
• poniedziałek, 27 maja: j. hiszpański (pp i pr)
• wtorek, 28 maja: j. włoski (pp i pr)

Egzaminy ustne trwają w szkołach od 7 do 28 maja. Konkretne terminy wyznaczają szkoły.


IAR, mk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ola #1078819 | 88.156.*.* 9 maj 2013 10:52

  Każdy się śmieje z tych po zawodówkach, każdy do tego LO się pcha, a po maturze w LO i tak do niczego się nie nadaje, LO zawodu nie daje i pracy, chyba, że po znajomości. Znam taką jedną, co LO w Olsztynie kończyła i bez matury dostała pracę po znajomości w banku PKO w Olsztynie na ul. Dąbrowszczaków. Potem ci maturzyści pójdą na studia, zrobią magistra i pracy i tak nie będą mieli, a ten po zawodówce pracę mają. Kolejna tura młodych Polaków na roboli za granicę do mycia garów i bawienia dzieci angielskim rodzinom lub opieki do niemieckich staruchów w Berlinie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PolitechnikaWWA #1078801 | 5.173.*.* 9 maj 2013 10:33

  Nie wybierajcie UWsreMu : http://szkoly.wprost.pl/

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ka. #1078166 | 81.15.*.* 8 maj 2013 15:54

  wiecie co? zamiast zachęciać młodziez do nauki, to zniechęciacie.. może lepiej, aby siedzieli na murkach, pili piwo i nic poza tym nie robili ? to chyba juz lepej, aby poszli na studia i znaleźli jakieś ciekawsze zajęcie..

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. W. JASKOLSKA #1077673 | 70.76.*.* 8 maj 2013 00:30

  ARTURZE (wajs), rok zaluje tego co sie stalo/ moje zycie charakter meczennicy przybralo/ wspomnienia non stop drecza... gdybys mogl je uslyszec, bys dostrzegl jak jecze / nie zmienie tego czego nie zrobilam, co powiedzialam i KOGO SKRZYWDZILAM / o ciebie walke przegralam, sens zycia utracilam/ nie pisze wierszy po to bys je ujrzal....chce pozbyc sie cierpienia, by ma dusza wyzdrowiala .... Cieslinskiego PO kochala / kocham cie k*rwa lecz to nie ma juz znaczenia, chce sie z toba tylko spotkac ... mam ci tyle do opowiedzenia !!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. W. JASKOLSKA #1077672 | 70.76.*.* 8 maj 2013 00:30

  ARTURZE (wajs), rok zaluje tego co sie stalo/ moje zycie charakter meczennicy przybralo/ wspomnienia non stop drecza... gdybys mogl je uslyszec, bys dostrzegl jak jecze / nie zmienie tego czego nie zrobilam, co powiedzialam i KOGO SKRZYWDZILAM / o ciebie walke przegralam, sens zycia utracilam/ nie pisze wierszy po to bys je ujrzal....chce pozbyc sie cierpienia, by ma dusza wyzdrowiala .... Cieslinskiego PO kochala / kocham cie k*rwa lecz to nie ma juz znaczenia, chce sie z toba tylko spotkac ... mam ci tyle do opowiedzenia !!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (33)