środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Wójtowie i prezydenci będą otrzymywać wyższe odprawy?

2013-04-22 10:32:36 (ost. akt: 2013-04-22 10:38:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ustępujący z urzędu wójtowie czy prezydenci powinni dostawać dłuższe niż trzymiesięczne odprawy — postuluje Związek Miast Polskich. Po co? — Aby godnie przeżyć okres do znalezienia nowej pracy — mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP.

Oficjalnego stanowiska w tej sprawie Związek Miast Polskich jeszcze nie wypracował, więc nie wiadomo, jak miałyby dokładnie wyglądać samorządowe przywileje. Z tłumaczenia Andrzeja Porawskiego, dyrektora biura ZMP, wynika, że nie chodzi tu o coś na kształt emerytury pomostowej.

— Uważamy natomiast, że po dwóch czy trzech kadencjach odprawa dla wójta, burmistrza czy prezydenta powinna być dłuższa niż trzymiesięczna — twierdzi dyrektor biura ZMP. Po co byłym gospodarzom gmin czy miast większe odprawy? — Aby godnie przeżyć okres od ustąpienia z funkcji do znalezienia nowej pracy — odpowiada Portawski.

Samorządowcy, czemu nie należy się dziwić, przychylnie patrzą na ten pomysł. — Wykonujemy naprawdę ciężką i niewdzięczną pracę, ale ustawodawca nie przewidział dla nas rekompensaty z tego tytułu — mówi Jan Leonowicz, wójt gminy Łukta od 23 lat, czyli od początku reformy samorządowej.

— Wielu by chciało, żebyśmy poszli pod budkę z piwem po ustąpieniu z funkcji — uważa Leonowicz. Z wykształcenia jest inżynierem budownictwa i w tym zawodzie pracował 12 lat przed objęciem stanowiska wójta.

— To nie są twarde postulaty, niczego się nie domagamy, a zwracamy jedynie uwagę na ten problem — zaznacza Andrzej Porawski. Postulaty ZMP dotyczą też jedynie wójtów i burmistrzów, którzy ustępują po dwóch kadencjach (8 latach) z rzędu.

Przeciwko pomysłowi Związku Miast Polskich jest dr Józef Strzelecki. — I to absolutnie — podkreśla były wykładowca UWM, a obecnie dziekan Wydziału Administracji Szkoły Wyższej im. P. Włodkowica w Płocku. Jak mówi, kandydowanie na burmistrza czy wójta to świadomy wybór, a kadencja kiedyś się kończy. — Nie róbmy z władz świętych krów — twierdzi bez ogródek dr Strzelecki.

mp

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. samorządowiec od 1990r #1102090 | 83.6.*.* 2 cze 2013 20:45

  Skoro Strzelecki jest taki mądry proponuję go na Wójta dowolnej gminy -usra się z tą mądrośćią i wróci nauczać tych głupot studentów bo to o wiele bardziej bezpieczne i można trafić na takich ,którzy się zgodzą się ze mną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Marek #1063151 | 46.186.*.* 22 kwi 2013 18:24

  I już za taką wypowiedz wójt gminy Łukta powinien wylecieć.Dzieci nie mają co jeść a pasibrzuchom roczne odprawy najlepiej.A robotnicy co w pocie czoła zapierdzielają na tych osłów często żadnych odpraw nie mają.Urzędas na stołku pierw ma dbać o ludzi a nie o własną dupe k..a!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. mp #1062992 | 89.229.*.* 22 kwi 2013 15:28

   Już samo myślenie o tym, by wyróżniać się wśród innych, świadczy o zwykłym chamstwie i bucowstwie, tych przyspawanych do stołków "wielkich przedstawicieli " "władzy". Nikt ich na siłę nie zmusza do tej posady,wolna droga ,wyborcy ocenią i wont ze dwora!,nawet na bezrobocie ,niech doświadczą tego ,co tysiące wokół nich LUDZI.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. emeryt #1062903 | 83.31.*.* 22 kwi 2013 14:24

   Ten dr Józef Strzelecki to nie głupi człowiek i takich ludzi opinie trzeba w życie wdrażać a nie pazernych leni.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. olo #1062893 | 79.189.*.* 22 kwi 2013 14:08

   A pamiętacie jak parę nascie lat ludzie z budżetówki narzekali ,ze niskie pensje,My nie pracujemy u prywaciarzy,zarabiamy grosze.itp. A teraz byle nauczycielina ma ok 2000. Jakm tak ciezko ,niech się uczą,zmienią zaw.ód ,tak jak innych uczą ,trzeba się krztałcic,zmieniac sie Naucz się jeden z drugim np. kłaśc steropian na budynku,idz do tego prywaciarza ,tam zarobisz. Na poxczątku miesiąca dostaniesz 200zł zalczki ,może w częsciach potem resztę, a jak przyjdzie jesień i tak zostaniesz wykolegowany i wyp.,bo sie upominasz o jakąs pensje.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (29)