Niedziela, 19 stycznia 2020. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Sprawdź, o czym pisała 100 lat temu "Gazeta Olsztyńska"

2013-04-07 21:24:00 (ost. akt: 2013-04-07 21:25:54)

Wiec przed wyborami do parlamentu niemieckiego, proces nauczyciela z Ramsowa i wiele innych. Sprawdź, jakie tematy opisywała "Gazeta Olsztyńska" 100 lat temu.

Wiec polski w Ramsowie
Olsztyn. Przed wyborami do parlamentu niemieckiego (3 czerwca) w mieszkaniu wydawczyni "Gazety Olsztyńskiej" p. Joanny Pieniężnej odbył się (30 marca) pierwszy wiec polski w celu powołania komitetu wyborczego w okręgu olsztyńsko-reszelskim. Kolejny wiec odbył się (6 kwietnia) w mieszkaniu Franciszka Kołakowskiego w Ramsowie, gdzie przemawiał red. Leon Formerski z Pelplina. Na 13 kwietnia zwoływano wiec w Biskupcu u gospodarza Józefa Krogula, mieszkającego koło koszar.

Życie ponad stan
Olsztyn. Przed Izbą Karną toczył się proces przeciw nauczycielowi Kulbackiemu z Ramsowa, który z kasy rządowej sprzeniewierzył 7 tys. marek. Zeznawało przeszło 20 świadków i trzech lekarzy. Nauczyciel przyznał, że prowadził życie ponad stan i narobił wiele długów (1500 marek jest winien karczmarzowi Dost w Ramsowie). Sąd zgodził się, żeby nauczyciela odstawić na 6 tygodni w celu obserwacji do szpitala dla obłąkanych w Kortowie. Proces wzbudził wielkie zainteresowanie; sala rozpraw szczelnie była zapełniona publicznością.

Maskarada pomocnika biurowego
Gdańsk. W przebraniu porucznika marynarki wojennej aresztowano pomocnika biurowego Ernesta Albrechta z Ostródy. Znaleziono przy nim większą ilość fałszywych legitymacji wojskowych.

Czarodziejski potok melodii
Warszawa. Po występach w Krakowie, "Warszawa przeżyła jasną, jak na wiosenne słońce, chwilę radości i głębokiego wzruszenia" — pisał recenzent "Kurjera Warszawskiego" o koncercie (30 marca) w Filharmonii Ignacego Paderewskiego. "Zanim Mistrz roztoczył przed nami piękno muzyki ojczystej, wpierw nam ukazał klasyczne obrazy, grając Fantazję i Fugę Bacha oraz Sonatę E-dur Beethovena. A potem, jakby, chcąc przypiąć skrzydła naszej wyobraźni, uderzył w romantyczny "Karnawał" Schumanna. Po tym czarodziejskim potoku melodii zjawia się wizja Chopina: Nokturn E-dur, Mazurek A-mol, jakby coś ze wsi skoczna piosenka mazowiecka, a na koniec Polonez As-dur. Na estradę padają kwiaty i grzmią w przestrzeni oklaski i okrzyki. Muzyka Mistrza należy do tych momentów szczęścia i wesela, jakie są rzadko udziałem naszym, za rozpalenie wśród nas tego świętego ognia sztuki, po którym przechodzą
dreszcze(...)".

W styczniu roku 313
Rzym. Przybywają tu pielgrzymki z Lombardii we Włoszech oraz Francji na obchody 1600-tnej rocznicy ogłoszenia edyktu tolerancyjnego. Cesarz Konstantyn Wielki, chociaż z początku był poganinem, odniósł zwycięstwo pod murami Rzymu (28 X 312), ogłaszając w styczniu roku 313 w Mediolanie edykt tolerancyjny, zapewniający wszystkim wyznaniom wiary chrystusowej wszelką swobodę. Wraz z edyktem częściowo zniesiono niewolnictwo oraz wprowadzono zakaz dzieciobójstwa do prawa rzymskiego.

Zbrodniarze automobilowi
Berlin. Cesarsko-niemiecki Klub Automobilowy przeznaczył 3000 marek, a policja 1000 mk nagrody, za ujęcie zbrodniarzy, którzy rozpiąwszy dwie liny druciane w poprzek szosy pod Henningsdorfem spowodowali śmierć jadących automobilem małżonków Plunzów z Berlina i ciężkie poranienie jej córki. Liny rozpięte w poprzek gościńca miały centymetr grubości i 30 m długości. Zbrodniarze mieli zamiar obrabować małżonków, ale spłoszył ich drugi automobil, który nadjechał w krytycznej chwili.

Wybrał: Zbigniew Bielewicz, źródło: OBN im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie; mikrofilm GO 1913; Biblioteka Narodowa w Warszawie (mikrofilm "Kurjer Warszawski" 1913)
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB