Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Mali pływacy od urodzenia

2013-03-06 14:12:55 (ost. akt: 2013-03-06 14:16:04)

Chcesz pomóc swojemu maluszkowi w rozwoju? Zapiszcie się na basen. Ciepła woda, uspokajające falowanie i obecność rodzica są nie tylko wielką frajdą, ale mają też pozytywny wpływ na zdrowie dziecka.

Doskonałym pomysłem na oswojenie dzieci z wodą są zajęcia na basenie, przygotowane i prowadzone specjalnie z myślą o najmłodszych. Można na nie przyjść już nawet z 3-miesięcznymi niemowlętami. Działa tu prosta zasada — im szybciej dziecko oswoi się w wodą, tym lepiej.

Naturalny odruch pływania
Niektórym osobom może się wydawać, że pływanie jest dla niemowląt i małych dzieci niebezpieczne. Zamiast pójść z maluchami na basen wolą kupić im niewielkie, dmuchane baseniki, gdzie dzieci pluskają się w wodzie o głębokości kilkunastu centymetrów. Zapominamy, że przecież woda jest dla niemowląt środowiskiem niemal naturalnym — spędziły w niej przecież dziewięć miesięcy w łonie mamy. Co więcej, nawet po przyjściu na świat przez około pół roku dziecko ma naturalny odruch pływania i nie boi się wody. Właśnie w tym czasie warto zacząć chodzić z dzieckiem na basen. Zanim wybierzemy się na zajęcia, warto jednak skonsultować się z lekarzem pediatrą — zbada on dziecko i oceni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do tej formy aktywności.

Pozytywne działania pluskania
— Zajęcia na basenie dla maluszków wspomagają ich rozwój, pomagają łatwiej oswoić się z nowym środowiskiem, są też doskonałym wsparciem dla rehabilitacji w przypadku dzieci z wadami rozwojowymi — zapewnia Anna Kula ze szkoły pływania dla dzieci i niemowląt. — Ciepła woda w basenie sprawia, że dzieci są rozluźnione i otwarte na to, co dzieje się wokół nich. Maluchy naukę pływania rozpoczynają w rękawkach. Stopniowo z pozycji pływania na grzbiecie, uczą się pływania na brzuchu oraz w pozycji pionowej, na zasadzie biegania. Bawiąc się w wodzie dzieci rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową, wzmacnia się ich układ mięśniowy i doskonale rozwija układ oddechowy.
Ćwiczenia na basenie są dla maluchów nie tylko świetną zabawą, ale też formą poznawania świata. Do dyspozycji mają mnóstwo zabawek edukacyjnych, przeznaczonych do zabaw w wodzie. Daje ona większą swobodę ruchu niż nasze normalne środowisko, dlatego poznawanie otoczenia jest łatwiejsze.

Relacje z rówieśnikami i rodzicami
Dzięki zajęciom na basenie maluszki już od pierwszych miesięcy życia mają kontakt zarówno z rówieśnikami, jak i dziećmi w innym wieku. Nawiązują pierwsze kontakty, bawią się w grupach, obserwują zachowanie innych dzieci. Dzięki temu w latach późniejszych, gdy nadchodzi czas przedszkola, maluchy lepiej radzą sobie wśród rówieśników, chętniej nawiązują nowe kontakty, gdyż styczność z dziećmi mają już od dawna.
— Zajęcia na basenie sprawiają, że woda już od najmłodszych lat kojarzy się dzieciom z przyjemnością i zabawą. Maluchy stają się coraz bardziej otwarte, nie boją się wchodzić do wody, zanurzać się, nurkować. Starsze chętnie ćwiczą pierwsze skoki — mówi Anna Kula. — To również doskonała forma spędzania czasu dla rodziców. Wspólne pływanie i pluskanie w wodzie pogłębia więź emocjonalną z dzieckiem i jest niezapomnianym przeżyciem.
abc

Pływanie to dla niemowląt i małych dzieci nie tylko frajda. Przynosi też wiele korzyści dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju:
• wspomaga koordynację ruchową dziecka
• zapobiega chorobom kręgosłupa
• stymuluje rozwój ruchowy dziecka
• wzmacnia odporność dziecka, maluch rzadziej choruje
• rozwija więź między dzieckiem a rodzicem
• przez bliski kontakt z rodzicem wzmacnia poczucie bezpieczeństwa
• maluch rozwija się szybciej niż jego nie pływający rówieśnicy
• wspomaga rehabilitację dzieci z problemami kostno-stawowymi

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB