Niedziela, 8 grudnia 2019. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Nie jesteśmy już Krainą Tysiąca Jezior?

2010-08-18 22:00:35 (ost. akt: 2010-08-19 12:06:43)

Autor zdjęcia: Zygmunt Mazurkiewicz/Internauta

Przyducha wybiła sielawę w jeziorze Łaśmiady koło Ełku. Na powierzchni unoszą się tysiące śniętych ryb. To katastrofa — zaalarmował nas mieszkaniec okolic Łaśmiad. Co gorsze, takich katastrof będzie coraz więcej, bo nasze jeziora giną. Kraina Tysiąca Jezior to nazwa, która już od dawna nie ma nic wspólnego z prawdą.

Co zabiło ryby? — Przyducha — krótko wyjasnia Andrzej Abramczyk, prezes Gospodarstwa Jeziorowego w Ełku, które dzierżawi od Skarbu Państwa jezioro w Łaśmiadach.
— Woda w jeziorze jest jak zupa — mówią rybacy. Na głębokości dziesięciu metrów ma aż 26 stopni. Na 7-12 metrach, a tam właśnie żyje sielawa, nie ma tlenu. Ryby po prostu się udusiły.

Co gorsze, takich katastrof będzie coraz więcej, bo nasze jeziora giną. Starzeją się i dzieje się to w przyspieszonym tempie. Ich miejsce zajmują torfowiska.
- Już taki los jezior. Z tych 1200 jezior na Pojezierzu Mazurskim w ciągu ostatnich stu lat została nieco ponad połowa. Jezioro to epizod geologiczny. Trwa kilkaset, tysiąc lat i znika - mówi prof. Zbigniew Endler z Katedry Ekologii Stosowanej na Wydziale Ochrony Środowiska i Rybactwa UWM.

— Nie jesteśmy już Krainą Tysiąca Jezior?
— To już tylko pewien symbol regionu. Taka licentia poetica. Jak podaje prof. Konstanty Lossow, mamy ok. 660 jezior od hektara w górę. Małych oczek nikt nie liczy. Nasze jeziora się starzeją, a w dodatku wysychają. Angielscy naukowcy dowodzą, że wszystkie nasze Wielkie Jeziora Mazurskie w ostatnich dziesięciu latach zmniejszyły się o pięć procent. O tyle mniejsza jest ich powierzchnia. Wpływ na to ma ocieplenie klimatu. Dopływ wody do jezior jest fatalny. Deszcze mają coraz bardziej charakter nawałnic. Woda szybko spływa do rzek, a nimi do Bałtyku. Jeziora są też coraz płytsze, bo narasta w nich materia organiczna: glony, plankton - dodaje profesor.

— To znaczy, że niedługo w ogóle znikną?
— Będzie ich mniej, bo będą znikały. A nad jeziora będziemy jeździli na Suwalszczyznę, gdzie są młode jeziora i na Pojezierze Litewskie. Ale na Mazury jeszcze trochę pojeździmy - kończy prof. Zbigniew Endler.
Andrzej Mielnicki
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bodzio3 #100339 | 89.230.*.* 9 lis 2010 23:56

  jak może nieuk jeden z drugim mówić,ze na głębokości7-12 metrów woda ma 26 stopni on chyba nigdy tak głeboko nie nurkował w naszych wodach to nie Hiszpania czy Egipt człowieku to co mówisz to czysta fikcja.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. o rzesz #40483 | 83.11.*.* 20 sie 2010 16:04

  Co za bezmozgi jeden z drugim! Jak nie pija wode z zasyfionego jeziora to zasob slownictwa konczy sie na przerywnikach. Gratuluje! Widac, ze wiekszosc ledwo podstawowke skonczyla!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. .. #40330 | 109.117.*.* 20 sie 2010 12:44

  nad elckim bajorem na Hamowie to co najwyzej moglbys pozamiatac i sie przeczolgac pod lawkami okupowanymi poprzez mazurowcòw

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. qrwa #40320 | 109.117.*.* 20 sie 2010 12:33

  samo elckie jest zabrudzone chodzi mi o w powiecie sa czyste kanal mialby przechodzic tez przez stackie i wogole a te jeziora a akurat qrwa czyste. bezmuzgu pier..ny nie rozpierd..laj mnie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ELKSKLUZYWNY - KANDYDAT NA OBAMĘ EŁKU #40294 | 89.228.*.* 20 sie 2010 12:04

  MNIEMAM, IŻ JUŻ OD DAWNA MÓWIŁEM, ŻE SPROWADZANIE TANICH ŚMIECI Z CHIN TO PRZYSZŁOŚĆ EŁKU! I, ŻE BĘDZIEMY SPROWADZAĆ GLINĘ Z CHIN ABY RATOWAĆ JEZIORA. MÓWIŁEM, ŻE JESTEM NACZELNYM EKOLOGIEM MIASTA. MÓWIŁEM, TEŻ , ŻE CHCĘ KANDYDOWAĆ NA OBAMĘ EŁKU - ALE USTĘPUJĘ MIEJSCA RADNEMU MAKOWIECKIEMU. RADNY MAKOWIECKI NA PREZYDENTA ELKU

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (24)