Piątek, 9 października 2015. Imieniny Arnolda, Ludwika, Sybili

Udają policję i chcą 500 zł za odblokowanie komputera

2012-10-26 14:28:05 (ost. akt: 2012-10-26 14:29:30)

Autor: kwp

Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy blokują komputery. Naciągacze są nadal aktywni. Wyjątkowo złośliwy wirus znowu atakuje komputery na Warmii i Mazurach. Oszuści za odblokowanie komputera żądają 500 zł.

W ostatnich dniach do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zgłosiło się kilka osób, które poinformowały, że ich komputery zostały zablokowane przez rzekomy „system automatycznej kontroli informacyjnej”.

Blokada komputera objawia się zablokowaniem niektórych funkcji komputera, np. nie można uruchomić programów, czy nie można zalogować się do Internetu, znika menu „START” i wszystkie okna. Na monitorze zablokowanego komputera wyświetla się komunikat opatrzony m. in. napisem „POLSKA POLICJA”.

Z treści tego komunikatu wynika, że komputer został zablokowany według przepisów o „kontroli informacyjnej oraz zabezpieczenia informacji z dnia 02.01.2012” i że użytkownik zablokowanego komputera zobowiązany jest do opłaty kary w wysokości 500 złotych, w zamian za co jego komputer zostanie odblokowany.

Wpłata ma być realizowana za pomocą kodów UKASH. Komunikat wygląda dość prawdziwie, szczególnie, jeżeli użytkownik zainfekowanego komputera posiada konto na Facebook, to w treści komunikatu pojawia się jego imię i nazwisko.

Poprawna polszczyzna, podstawa prawna, logo policji, czy dane użytkownika komputera faktycznie mogą wprowadzić w błąd. Tak naprawdę jest to wirus komputerowy rozprzestrzeniający się przez lukę w zabezpieczeniach skryptu java. Wystarczy odwiedzić stronę na której zamieszczony jest złośliwy program, aby nasz komputer został zainfekowany.

Jeżeli padniemy ofiarą cyberprzestępcy i nasz komputer zostanie zablokowany, sami możemy go bezpłatnie naprawić. Pełną funkcjonalność komputera może przywrócić antywirus lub program "Combofix".

Warmińsko-mazurscy policjanci informują, że powyższa akcja nie jest w żaden sposób firmowana i promowana przez policję. Policja, ani żaden inny podmiot nie jest prawnie upoważniony do blokowania komputerów. Nie istnieją żadne przepisy o „kontroli informacyjnej oraz zabezpieczenia informacji z dnia 02.01.2012”.
Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze 29 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. wirus24 #1666974 | 31.130.*.* 16 lut 2015 07:34

  Miałem to wczoraj ;) ale w porę zamknąłem przeglądarkę (Alt+F4) i virus nie zdążył się wedrzeć. Dla tego doradzę wam że gdy wyświetli wam się virus Interpol to zamknijcie tą kombinacją szybko przeglądarkę i nic nie klikajcie bo w przeciwnym razie trzeba grzebać w rejestrach aby usunąć virusa lub robić formata :) pozdrawiam

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tak #1666956 | 83.11.*.* 16 lut 2015 01:03

  Też to miałem, na początku się wystraszyłem, ale jak czytałem ten komunikat to znalazłem błąd w odmianie jednego wyrazu, potem przeczytałem o wpłacie na konto, a sprawa zostanie rozwiązana (wiadomo o co chodzi ;)), a następnie w ogóle pomyślałem, że policja by raczej nie ostrzegała potencjalnego przestępcy w ten sposób, a po prostu zrobiła wjazd na chatę. W sumie użyłem alt+ctrl+del i żadnych objawów blokady kompa nie mam póki co.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Klp #1368994 | 212.59.*.* 6 kwi 2014 20:02

   no mnie właśnie to dopadło tez trochę orałem wyłączyłem kompa i wszystko znikło już mówię nia mam plnów a w pace 7 lat to ja pir.... Mam nadzieje ze to naprawdę feik

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. MasterHubrix #1355082 | 5.172.*.* 21 mar 2014 10:47

    Dziś mnie to dopadło trochę się zestrachałem :) Poradziłem sobie z tym w 15 minut :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. czytelnik #974063 | 89.231.*.* 2 lut 2013 09:51

     Inny wariant "Polska Policja Cyberprzestępczość Departament Twój Komputer został zablokowany Jesteś naruszycielem, Twoje czynności są nielegalne i pociągają za sobą odpowiedzialność karną. Praca Twojego komputera została zablokowana z powodu niesankcjonowanej działalności cybernetycznej W przypadku próby samodzielnego usunięcia blokady wszystkie Twoje dane zostaną sformatowane z wyjątkiem plików które stanowią dowód winy Pierwsze naruszenie może nie pociągnąć za sobą odpowiedzialności karnej a tylko zapłacenie kary na podstawie ustawy o lojalności do ludności która nabrała mocy prawnej w dniu 04 grudnia 2012r. W przypadku ponownych naruszeń odpowiedzialność karna jest nieunikniona." nieistniejąca ustawa (gdzie numer Dziennika Ustaw i pozycja oraz nr strony?) "lojalność do ludności"? a grzywna jest karą zatem przeciwstawienie grzywny i kary zupełnie bez sensu. Dalej "Artykuł 174. Prawo Autorskie - wykorzystywanie lub rozpowszechnianie prac autorskich, grzywna w wysokości 60.000 do 70.000 zł. Kara pozbawienia wolności od 2 do 3 lat." W rzeczywistości Prawo Autorskie ma tylko 129 artykułów. I najlepszy wariant "Według przepisu o 'kontroli informacyjnej oraz zabezpieczania informacji' z dnia 02.01.2012 jest Pan(i) zobowiązany(a) do zapłaty kary w wysokości 500 zł." (kwota może być różna w różnych wersjach) Jakiego "przepisu" ? Już nie "ustawy"? "Pan(i)" - nawet płci nie znają a grożą odpowiedzalnością karną...

     ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (29)