Niedziela, 21 września 2014. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Najniższa płaca w 2013 roku ma wynosić 1600 zł

2012-07-15 17:21:07

Najprawdopodobniej – zgodnie z wcześniejszą propozycją rządu – najniższa pensja w przyszłym roku będzie wynosić 1600 zł. Do takich wniosków doszła w piątek Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Ekonomiści są jednak sceptycznie nastawieni do tego pomysłu.

ilustracja do tekstu

ilustracja do tekstu

Autor: Karol Wrombel

– Kondycja gospodarki i sytuacja na rynku pracy nie pozwalają na wzrost wynagrodzenia w stopniu większym od tego, który gwarantują zapisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki podkreślając, że jeżeli za wzrostem płacy minimalnej w określonym tempie nie przemawiają względy ekonomiczne (przede wszystkim rosnąca wydajność pracy), następuje z jednej strony odcięcie od rynku pracy nisko wykwalifikowanych pracowników, z drugiej zaś utrudnienie wejścia na rynek pracy ludziom młodym.

Rogowiecki przypomina, że wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą także wzrost innych, powiązanych świadczeń, m.in. dodatku za pracę w porze nocnej czy też maksymalnej kwoty odprawy z tytułu zwolnień grupowych. Stanowi też fundament, na którym buduje się całą strukturę płac w przedsiębiorstwach.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia jest także sygnałem dla pracowników znajdujących się wyżej w hierarchii płac, że ich wynagrodzenia też powinny rosnąć, tak aby stały dystans między różnymi kondygnacjami został zachowany. W ekonomii zjawisko to doczekało się własnej nazwy – leap-frogging (żabie skoki). Jak widać, wzrost płacy minimalnej w stopniu nieuzasadnionym jest impulsem dla rynku, że zarobki powinny być wyższe. W konsekwencji prowadzi to do wzrostu inflacji i obniżenia konkurencyjności przedsiębiorstw.

Ekspert Pracodawców RP przypomina także najnowsze dane, które nie nastrajają optymistycznie – stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 12,4%, co jest najwyższym wskaźnikiem w tym miesiącu od 6 lat. Także dane dotyczące sprzedaży detalicznej za wskazany miesiąc nie napawają optymizmem. Należy się spodziewać, że bezrobocie na koniec roku wyniesie przekroczy 13%, a dynamika PKB ok. 2,5%. – W takiej sytuacji niewskazane jest nakładanie na gospodarkę dodatkowego obciążenia w postaci administracyjnego wzrostu płac – komentuje Rogowiecki i przypomina, że płaca minimalna wzrosła w tym roku o 8,2%,osiągając ponad 41% wartości przeciętnego wynagrodzenia. – W związku z tym, że minimalne wynagrodzenie rośnie szybciej od przeciętnego, oczekuję, że w przyszłym roku relacja ta poprawi się – dodaje ekspert.

Pracodawcy RP przypominają także, że wysokość wynagrodzenia minimalnego w stosunku do przeciętnego waha się w krajach UE-27 w przedziale 35–46%, a w kilku krajach instytucja ustawowo ustalanego wynagrodzenia minimalnego nie istnieje. W siedmiu krajach (Luksemburgu, Holandii, Malcie, Słowenii, Portugalii, Litwie i Łotwie) stosunek płacy minimalnej do przeciętnej jest wyższy niż w Polsce, przy czym wydajność pracy jest niższa tylko w dwóch ostatnich. Litwa i Łotwa są jednocześnie krajami o wysokich stopach bezrobocia (odpowiednio 17,8% i 18,7%), co stanowi sygnał, iż zbyt wysoka płaca minimalna może prowadzić do wzrostu bezrobocia rejestrowanego w krajach, w których wydajność pracy jest stosunkowo niska.

Jednocześnie trzeba podkreślić, że według danych Eurostatu za 2010 rok wydajność polskiego pracownika stanowi 67% wydajności osiąganej średnio w UE. Mniej wydajni od nas są tylko Litwini, Łotysze, Rumuni i Bułgarzy. Wydajność pracowników w krajach tzw. starej UE jest znacznie wyższa i wynosi odpowiednio: Niemców – 105%, Hiszpanów – 109%, Szwedów – 113%, Luksemburczyków – 170%.

iar/mor
Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze 44 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj swój komentarz

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

  1. Nick #749110 | 88.152.*.* 18-07-2012 23:15

    Chyba zaszla jakas pomylka. Chodzi chyba o 1600 Euro.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. rząd #745502 | 46.112.*.* 16-07-2012 10:24

    cena chleba w 2013 roku ma wynosić 15 zł

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. vit #745485 | 88.156.*.* 16-07-2012 10:11

    Około 50 % polaków nie ma pracy w Polsce, bo pracują za granicą, albo w ogóle jej nie mają. Czyli najniższa płaca to zero. O tym powinien wspomnieć autor artykuliku. Do NEVER: prawdziwa banda siedzi w sejmie w Warszawie. Np. przeczytaj: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/puls-bizn esu-uklad-w-rolnictwie,1,5189881,wiadomo sc.html (skasuj spację w linku). Opisany układ opisuje PSL, ale on dotyczy PO i wszystkich rządzących. Państwo Polskie jest do szpiku kości skorumpowane. Jak na górze tak i na dole. To co w sejmie to i w większości miast polskich. Cała struktura polityczna to mafia, która za nic ma bezrobocie, ludzi i ich problemy. Są zakręceni kręceniem lodów. Nie mają czasu na robienie prawdziwych reform. Po co im reformy? Oni mają dobrze i niczego nie chcą zmieniać. Ich narzędziem pracy, ich tubą są media. Więc w nich nie usłyszysz o aferach, o związkach polityków z biznesem. Musisz sam myśleć. Grzymowicz? Nie wim jak z Nim jest. Jeśli Ty wiesz to napisz.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Chuck #745469 | 16-07-2012 10:02

    Umowy śmieciowe miały być lekiem na bezrobocie. Gratulacje, udało się... Zwiększyć problem ze znalezieniem normalnej pracy na normalny etat. Po co, skoro można zatrudnić śmieciowego czarnucha? Bo to jest na czarno. Legalnie, ale jak na czarno. Ot, normalny paradoks.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. never #745460 | 79.189.*.* 16-07-2012 09:57

    i właśnie po tyle powinni zarabiać grzybowicz i reszta jego bandy

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  6. Waldi #745396 | 213.73.*.* 16-07-2012 09:06

    A jakie to ma znaczenie? Płaca minimalna dotyczy tylko szczęściarzy, którzy mają umowę o pracę. A i tak, zawsze mogą ją zamienić na 3/4 etatu i więcej obowiązków. Może związki zawodowe zawalczyły by o pracujących na czarno, na umowę-zlecenie i inne umowy śmieciowe?

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  7. Lewar #745305 | 95.160.*.* 16-07-2012 07:08

    każdy moze być pracodawcą, każdy kto ma jaja i ambicje,

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Nessa #745290 | 81.190.*.* 16-07-2012 05:33

      Szef podjechał dzisiaj pod biuro nowym Chryslerem: - Nie ma co, ładne auto szefie. - Cóż mogę powiedzieć. Pracuj ciężko, zostawaj po godzinach, a może w przyszłym roku będę miał jeszcze lepsze.

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. sss #745289 | 88.156.*.* 16-07-2012 05:32

      Czyli musimy teraz pomagać Hiszpanii w której wydajność pracy jest większa? Czyli im mniej się pracuje tym mniejszy kryzys? No chyba, że ten cały ranking jest z dupy wzięty.

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    3. Konrad #745271 | 95.160.*.* 16-07-2012 01:06

      "A wysokość mandatów podnoszą bo podobno tak dużo zarabiamy, niech podniosą w końcu do tej średniej , a pracodawcy niech nie beczą , podatki płacą ci najbiedniejsi " Jak podniosą minimalną do średniej to średnia też skoczy co za polaczki cebulaczki biedaczki płaczące ziemniaczane ze schabowymi

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

    4. Marc #745248 | 89.231.*.* 15-07-2012 23:56

      Jak kot ma zarabiać 1600 min , to za solidną pracę z 30 letnim stażem pracownik powinien zarobić 5000 brutto. I tak jesteśmy dziadami Europy tzw 100 lat za "Murzynami"

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    5. Mazur #745242 | 77.237.*.* 15-07-2012 23:47

      A wysokość mandatów podnoszą bo podobno tak dużo zarabiamy, niech podniosą w końcu do tej średniej , a pracodawcy niech nie beczą , podatki płacą ci najbiedniejsi , a oni wieczne koszty i zero dochodu , i umowa zlecenie.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    6. brukarz #745231 | 89.22.*.* 15-07-2012 23:22

      jesteśmy krajem biedy o niebo przescigneli nas czesi a zaraz i białorusini bo oni na nikogo nie pracuja i nie sa okradani przez rodaków. Czy to dobrze tato że jesteśmy polakami?

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

    7. !! #745226 | 46.186.*.* 15-07-2012 23:11

      ja bym dal debilowi takiemu 1400 zl i niech utrzyma rodzine przez caly miesiac i zrobi oplaty!!

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    8. Pracodawca #745218 | 31.62.*.* 15-07-2012 23:01

      No cóż aby jednym dać drugim trzeba zabrać. Czyli zwalniać ludzi. Nie ma innego wyjścia.

      ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. Richie #745206 | 89.228.*.* 15-07-2012 22:45

        Trzeba powiedzieć sobie też trochę prawdy. Gdyby nie głodowe płace w Polsce, zamorscy i zagramaniczni oligarchowie by u nas nie inwestowali. Taki jest kapitalizm. Biedny będzie jeszcze biedniejszy, a bogaty jeszcze bogatszy. I trzeba się z tym pogodzić, skoro żeśmy to wybrali.

        ! - + odpowiedz na ten komentarz

      2. , #745200 | 89.228.*.* 15-07-2012 22:38

        a praca w ochronie znowu za 6 zl na lape!!i zeby zarobic 1600 trzba dymac po kilkaset godzin,pelen burdel i nic wiecej oprocz wyzysku

        ! - + odpowiedz na ten komentarz

      3. xsxc #745177 | 46.134.*.* 15-07-2012 22:13

        A ile wzrosną ceny ???

        Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      4. dlugi #745173 | 188.147.*.* 15-07-2012 22:11

        w olsztynie to i tak wypas 1600 behehe na co to wystarczy szklanka pestek grzymek wybuduje nastepny basen za 70 mln pojdzie jak krew w piach a znajda sie tam 5 miejsc prcy

        Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      5. stomilowiec nl #745134 | 212.78.*.* 15-07-2012 21:21

        w Holandi ceny podobne co w pl a za paliwo tansze a zarobki wieksze w Polsce jest dziki kapitalizm za sprawa gadnia jak przedsebiarca w Polsce jest zle nie dajcie sie oszukac placa minimalna jest i tak za mała

        Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

        1. stomilowiec nl #745131 | 212.78.*.* 15-07-2012 21:19

          w Holandi ceny podobne co w pl a za paliwo tansze a zarobki wieksze w Polsce jest dziki kapitalizm za sprawa gadnia jak przedsebiarca w Polsce jest zle nie dajcie sie oszukac placa minimalna jest i tak za mała

          Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        2. zomo #745117 | 89.228.*.* 15-07-2012 21:01

          z tą wydajnością jest tak; np; człek kopie rów na głębokość 2m i długości 10m szerokości 50cm kopie i kopie czyli wydajność 100% bo bez przerwy kopie. Drugi człek też kopie taki sam wykop ale wpadł na pomysł iż ma w garażu koparkę leci po koparkę i kopie . Pierwszy kopie 5 dni roboczych drugi 6godz. . Gdzie wydajność jest większa ?? Oto jest pytanie ??

          Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        3. waldi #745112 | 83.9.*.* 15-07-2012 20:54

          Jaka płaca taka wydajność.Ciekawe jak by dali dla Niemca 1600zł brutto to jaką by miał wydajność.

          Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        4. wiesiek #745103 | 88.156.*.* 15-07-2012 20:48

          te podwyżki są tylko po to, aby wyciągnąć od pracodawców więcej forsy z podatku dochodowego i składki zdrowotnej

          Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        5. Janina Dziąsło #745101 | 95.49.*.* 15-07-2012 20:46

          Przy inflacji ponad 6%. Dziękujemy Ci płemierze za Euro.

          Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        6. @# #745096 | 83.24.*.* 15-07-2012 20:44

          HA HA HA ... "A TU ZIELONE ŻABY LATAJĄ I BOCIANÓW SZUKAJĄ " NIE WIEM CZY TO KPINA UNIJNYCH CWANIAKÓW UCZONYCH NA TOWARZYSZACH RODEM PRL BIERUTA CO BYLI PRZODOWNICY CO MIELI 300 -600% NORMY ?!! JAK ONI TO POLICZYLI TE NORMY ? I TAK ROBICIE LUDZIOM WODĘ Z MÓZGU DLA WŁASNYCH KORZYŚCI NEOTOWARZYSZE UNIJNI PO UNIJNYCH UCZELNIACH . GDZIE JEST NAPISANE ILE PRACUJĄ UNIJNI PRACOWNICY TO JEST ILE GODZIN TYGODNIOWO ,ŻE MAJA SOBOTY NIEDZIELE WOLNE I ŚREDNIO WYCHODZI 40 -45GDZOIN TYGODNIOWO A POLAK ZA MINIMUM PRACUJE NA CZARNO LUB NA TZW ZLECENIE 12 GODZIN6- 7 DNI TYGODNIOWO CO DAJE 84 GODZINY I CO ..? WYCHODZI MNIEJ 65% WYDAJNOŚCI W PRACY ? TYLKO DLACZEGO TAK SZUKAJĄ TYCH NIE WYDAJNYCH POLAKÓW W NIEMCZECH I UE DO PRACY ?!!DLACZEGO ? A BO MAJA TAKICH NAUKOWCÓW I TAKI PRACOWNIKÓW PATRZ NIEUKÓW I NIEROBÓW CO MAJA ZASIŁKI PLANY SOCJALNE BO IM SIĘ NIE OPŁACI SZKOLIĆ I PRACOWAĆ BO MAJA TANICH SPECJALISTÓW ZE WSCHODU I ZA DARMO .

          Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        7. robol #745079 | 46.205.*.* 15-07-2012 20:35

          jak nam nie dacie zarobić to za co mamy kupować np.meble,sprzęt RTV ,AGD,ubrania itp skoro nas stać tylko na żarcie z biedronki ,a sami oderwani od rzeczywistości śmigacie merolami i bejcami a taką biedronkę to macie w swoich piwnicach zawsze pod ręką i koło się zamyka ja nie kupuję ty nie sprzedajesz i dlatego pracy nie ma bo całą kasę za granicą wydajesz albo kisisz w banku i tyle

          Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        8. mimi #745075 | 89.228.*.* 15-07-2012 20:33

          pracodawcy będą jeszcze bardziej kombinować ,teraz już nie płacą całości a co dopiero potem będzie,,,

          Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        9. git #745040 | 81.190.*.* 15-07-2012 20:12

          No to świetna informacja dla "białych niewolników" . Władcy miejsc pracy będą zarabiać na ich pracy mniej. Zamiast kupować luks Mesia kupi wersję tańszą . Wydajność pracy to pojęcie wyzysku..... można zapier... 8h bez wytchnienia i dostać 1600PLN w 2013roku. Zasada jest taka panowie biznesmeni (wersja polska. zapierdal..... więcej zarabiasz więcej) jeżeli takiej reguły nie stosujecie to zapomnijcie o wydajności .... do tego nie trzeba być ekonomistą z papierami . Bardzo chwalę taką decyzję 1600 PLN brutto to 1200 na łapę. Niech ktoś teraz zpierdziela za takie pieniądze ....śmiech i ....tylko śmiech.

          Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        10. Jagusia #744985 | 88.156.*.* 15-07-2012 19:26

          Jednocześnie trzeba podkreślić, że według danych Eurostatu za 2010 rok wydajność polskiego pracownika stanowi 67% wydajności osiąganej średnio w UE. Mniej wydajni od nas są tylko Litwini, Łotysze, Rumuni i Bułgarzy. Fantastyczne jest to , że wyjazd tego pracownika do innego kraju, np. Szwecji Norwegii etc. powoduje odpowiedni wzrost jego wydajności pracy. Gorzej gdy wyjedzie do takiej Bułgarii lub Rumunii , wtedy w papierach tragedia. Tak sobie tłumaczę, dlaczego w tamtym kierunku nie jeżdżą politycy.

          Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        11. anakin #744977 | 46.134.*.* 15-07-2012 19:23

          zarty jakies.jaki narod taki rzad.w polsce nigdy nie bedzie dobrze poki beda rzadzic kurwy i zlodzieje.

          Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        12. jaro #744964 | 88.156.*.* 15-07-2012 19:09

          Och cieszyłbym się bardzo gdyby nie fakt, że ustawa zobowiązuje mnie do zapłaty kwoty równej 350 % minimalnego miesięcznego wynagrodzenia. Tak więc nie tylko dochód można w ten sposób wyznaczyć ale i należność dla Państwa lub instytucji. A może jest to bardziej kategoria fiskalna niż dochodowa?

          Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        13. kolaska #744961 | 81.190.*.* 15-07-2012 19:07

          Ja pierd.... prawie se monitorem dupę podtarłem. Szkoda że danych z 1965r. nie wydobyli

          Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        14. "..." #744937 | 46.205.*.* 15-07-2012 18:28

          " u nas pracujesz jak koń a zarabiasz jak kucyk" jak usłyszałem wczoraj na nocy kabaretowej w Mrągowie i całkowicie się z tym zgadzam .

          Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        15. kazio #744933 | 188.176.*.* 15-07-2012 18:24

          jak taki "mondry" to dać mu te 1600 nawet netto i nich szaleje do woli skurwysyn jebany

          Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        16. m #744929 | 46.186.*.* 15-07-2012 18:21

          co to za kasa mieszkanie z 50m ze dwoje dzieci opłaty i nic nie zostaje a nawet trzeba dołorzyć tylko z czego

          Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

          1. nick #744927 | 88.156.*.* 15-07-2012 18:20

            co z tego jak już rzadko kto zatrudnia na umowę o pracę, tylko na umowy śmieciowe a tam nie obowiązuje minimalna

            Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          2. Gocha #744919 | 81.190.*.* 15-07-2012 18:09

            Czyli jakieś 300 euro netto . Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha aaaaaaaaaaa ha ha ha ha ha ha ha ha A ile dostają na wódę miesięcznie MOPS-y ? Oczywiście nie uwłaczając tym co nie piją i pobierają zasiłki . A może zabrać dynksom i dać tym co naprawdę potrzebują .

            Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

            1. :))) #744916 | 88.156.*.* 15-07-2012 18:01

              czy ktoś mi wytłumaczy po ludzku i przejrzyście o co w tym chodzi? : "zbyt wysoka płaca minimalna może prowadzić do wzrostu bezrobocia rejestrowanego w krajach, w których wydajność pracy jest stosunkowo niska." ?i to ,że 1600 brutto to zbyt wysoka płaca?!?

              Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

              1. as #744903 | 62.152.*.* 15-07-2012 17:43

                1600 czyli n a rękę jakieś 1200 zł. Ale będzie dobrobyt. 1600 to powinno być na rękę już kilka lat temu. Ceny wyższe niż w innych krajach a zarobki jak u rumunów. Zielona Wyspa w końcu/

                Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

              2. Asik #744902 | 88.156.*.* 15-07-2012 17:40

                Na wysoką wydajnośc pracy w wymienionychkrajach pracuja Polacy, którzy wyemigrowali tam za pracą.....

                Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

              3. bbb #744900 | 88.156.*.* 15-07-2012 17:38

                te 1600 to brutto czy netto ?

                Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                1. johndoe #744891 | 88.156.*.* 15-07-2012 17:29

                  Co jak co, ale wydajność Hiszpanów na poziomie 109% przy naszych 67% to chyba jakaś kpina? Hiszpania podobnie jak włosi i grecy to naród leniwy i zmusić ich do pracy jest ciężko. Codzienna siesta, po której nikomu nic się już nie chce, jeszcze bardziej rozleniwia i po sjeście każdy myśli już o powrocie do domu. Skąd w ogóle takie dane?

                  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                2. hemp gru #744890 | 46.112.*.* 15-07-2012 17:29

                  co z tego jak nie ma pracy